Autor: AGNIESZKA ISKRA

TEMAT REFERATU:

ZAGROŻENIA ŚRODOWISKA NATURALNEGO
W TWOIM MIEJSCU ZAMIESZKANIA

Moim rodzinnym miastem jest Dęblin. Znajduje się on w województwie lubelskim. Dęblin jest małym miasteczkiem ale dosyć ciekawym. Jak w każdym mieście tak i w Dęblinie istnieje zagrożenie dla życia ludzkiego. Zanieczyszczenia środowiska, w tym także powietrza, może prowadzić do chorób oraz przedwczesnej śmierci. Straty na zdrowiu człowieka mogą zaistnieć w wyniku bezpośredniego oddziaływania zanieczyszczeń lub pośrednio poprzez wpływ zanieczyszczeń na środowisko fizyczne.

Niedaleko mojego miasta a dokładnie 25 km. znajdują się Zakłady Azotowe w Puławach. Zakład ten przy produkcji melaniny wydobywa bardzo dużo szkodliwego dymu. Z powietrza związki azotowe opadają na rośliny, powodują zmianę koloru liści, wysychanie. Skażone rośliny są szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Tlenki azotu działają na organizmy niszcząc ciałka zieleni roślin. W większych stężeniach powodują ich śmierć. W organizmie człowieka sieją spustoszenia, powodując uszkodzenie płuc i zmniejszenie zdolności krwi do przenoszenia tlenu.

(115kB)

Dym ten jest szkodliwy nie tylko dla ludzi ale i dla przyrody. Znajdujące się niedaleko lasy są bardzo zniszczone.

W fabryce wykorzystywany jest amoniak. Amoniak powstaje w procesie gnicia i rozkładu, może też dostawać się do atmosfery, gdy ma zastosowanie jako czynnik roboczy w układach chłodniczych. Ma on bardzo korzystne właściwości termodynamiczne, ze względu jednak na toksyczność jego zastosowanie jest ograniczone. Stężenie amoniaku w powietrzu wynosi 0,02 - 0,05 mg/m.

(8kB)

Równie niebezpieczna dla człowieka jest praca przy tak skomplikowanych połączeniach jakie znajdują się w fabryce. Nie przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa lekkomyślności i lekceważenie przepisów to przyczyny groźnych awarii i katastrof. W większości takie wypadki powodują duże straty ludzkie, a niemal zawsze degradacje środowiska naturalnego.

Podczas produkcji melaniny w powietrzu znajdują się również substancje gazowe i pyłowe stanowiące zanieczyszczenia powietrza, które wpływają negatywnie na środowisko i organizmy żywe. Zatruwają one bezpośrednio organizm człowieka w procesie oddychania oraz pośrednio, opadając na roślinność, wodę i glebę, co powoduje spożywanie zatrutej żywności.

Dęblin leży z dorzeczu rzek : Wieprza i Wisły. Z chwilą kiedy są duże opady atmosferyczne Dęblin jest zagrożony przez wylanie rzek. Budynki mieszkalne, obory dla zwierząt, samochody, jednym słowem cały dobytek życia ulega zniszczeniu. Woda zalewa pola gdzie przecież są posiane zboża, warzywa, posadzone ziemniaki. Po takich powodziach następują podwyżki co za tym idzie brak pieniędzy na życie i na odbudowanie swoich gospodarstw. Gdy nastąpi powódź ludzie są zagrożeni, jak i również i w chwili kiedy woda spływa do koryta. Pozostałości po powodzi są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego, zwierząt i roślin. Zanieczyszczenia wody są często przyczyną chorób takich jak: tyfusu, paraliżu dziecięcego, wirusowego zapalenia wątroby, biegunki.

W moim mieście istnieje również zagrożenie spowodowane tym, że w pobliżu głównej szosy leżą działki warzywne. Każdy człowiek powinien wiedzieć, że gleba w pobliżu dróg jest skażona smarami, węglowodorami rakotwórczymi, a przede wszystkim ołowiem, który pochodzi ze środka przewstukowego dodawanego do benzyny. Ołów ma zdolności kumulacji w glebie i w organizmach żywych oraz może być przyczyną niedokrwistości, stwardnienia rozsianego, a także chorób wątroby. Ołów uszkadza układ nerwowy. Szczególnie dzieci narażone są na uszkodzenie mózgu. Ołów skraca życie i jest przyczyną śmiertelności na choroby serca. Zanieczyszczenia pyłami i dwutlenkiem siarki powoduje wzrost ryzyka śmiertelności niemowląt. Z kolei pył z samochodów powoduje ostre i przewlekłe trudności w oddychaniu.

W związku z powyższym w pobliżu szos nie należy uprawiać warzyw, roślin przeznaczonych na pokarm.

Na terenie lotniska - Dęblin znajduje się stacja radiolokacyjna. Promieniowanie radioaktywne jest bardzo szkodliwe dla kadry pracującej. Powoduje ono zniszczenie komórek przez zmiany jąder komórkowych. Nie wszystkie organy są narażone jednakowo. Najbardziej wrażliwe są krew, śledziona i tarczyca.

W środowisku Dęblina na terenie lotniska występują przekroczenia MDS, NDN benzyny 0,43; nafty 0,1. Dęblin - lotnisko uznany jest za środowisko szkodliwe i uciążliwe dla zdrowia spowodowane występującymi przekroczeniami hałasu - 92 decybeli. Przekroczenia te są następstwem dużej ilości lotów szkoleniowych.

W związku z powyższym zagrożeń środowiska w moim miejscu zamieszkania jest wiele.